IEEE Türkiye SSP Kampından Notlar!

Merhaba Değerli IEEE Gönüllüleri,

Sizlerle bu ilk yazımda 16-17 Eylül’de IEEE KOÜ ekibi olarak katıldığımız, İstanbul Kültür Üniversitesi’nde gerçekleşen IEEE Türkiye SSP kampından bahsetmek istiyorum. Kampın genel özelliklerinden bahsedecek olursam; bol networklü , interaktif, samimi ve verimli bir kamptı. IEEE Türkiye SSP Temsilcisi Asım KÖROĞLU’nun kararıyla önceki senelerde yapılanların aksine bu defa sadece kolların SSP temsilcilerine değil IEEE’ye gönül vermiş herkese kapılar açılmıştı. Başta “Ya olur mu acaba öyle?” gibi bir soru işareti oluştursa da SSP’nin ne iş yaptığının daha net anlaşılması açısından çok doğru bir karar olduğunu gözlemledim. IEEE KOÜ  ekibi olarak katıldığımız kampı gelin gün gün yakından inceleyelim.

1.Gün (16 Eylül),kampa SSP’nin Türkçe bir açılım olduğunun bu yüzden es-es-pi şeklinde açan varsa se-se-pe şeklinde  kullanması gerektiğinin hatırlatılmasıyla başladık. Sabah erken saatlerde başladığımız kampımızda uykuların açılması ve kampa motive olabilmemiz için bir kaynaşma oyunu oynadık. Oyun gerçekten işe yaradı, ortamdaki enerji bir anda değişti. Oyundan sonra temsilcimizin IEEE-IEEE Türkiye ve IEEE Türkiye SSP gibi konuları genel olarak ele aldığı bir sunumla oturumlara başladık. Sonrasında IEEE Türkiye SSP içerisinde ne tür projelerin mevcut olduğundan bahsedildi. Böylelikle ilk oturum sona ermiş oldu ve yaklaşık 1 saatlik bir network arası verildi. Benim kanaatimce kampın en verimli saatlerinden biriydi. Amacına %100 ulaştığını düşünüyorum. Network saati sayesinde güzel dostluklar edindim. Aradan sonra Robotel Türkiye kurucusu Zeynep Karagöz misafirimiz oldu. Robotel’i genel hatlarıyla anlattıktan sonra işlerin ilerleyişi hakkında bilgi verdi ve yardımcı olabileceğimiz adımların detaylarını verdi. Gerçekten çarpıcı ve farkındalık yaratan yararlı bir oturum oldu bizler için. Bu oturumdan sonra Robotel ile daha yakından ilgilenmeye ve kolumu bu konuda daha aktif yapmaya çalışacağıma karar verdim. Kampta da IEEE gönüllüleri olarak koordinasyonunu bizlerin üstleneceği bir yapıya gitmeye karar verdik. Bir sonraki oturumda sosyal girişim üzerine konuştuk ve birkaç yararlı video izledik. Hemen üzerine globalde sosyal sorumluluk konularına dokunan IEEE SIGHT’ı konuştuk ve öğrendiklerimizi pekiştirmek için 3’erli gruplara ayrılarak sosyal girişim ve sosyal sorumluluk projeleri ortaya çıkartmaya çalıştık. Birbirimize ve fikirlerimize çok şey katan bir oturum oldu. Öyle güzel fikirler ortaya atıldı ki 20 dakikalık sürede, “Bir de detaylı düşünmeye vakit olsa bu salondan neler neler çıkardı” diye düşünmeden edemedim. Bu etkinlikten sonra ilk günün son oturumu olan EGAP (Elif Gizem Akkaya Projesi) üzerine bir sunum dinledik.Sene sonundaki proje sergisine kadar olan sürecin nasıl işlediği ve yapabileceklerimiz hakkında bilgilendirildik(Bu konuda bilgilendirilmek isteyen arkadaşlar için yazının sonuna iletişim bilgilerimi ekleyeceğim.) .Böylelikle ilk günü tamamlamış olduk.

Herkesin eline, emeğine, ayağına sağlık ama en çok yukarıda bahsettiğim tüm oturumları, etkinlikleri gerçekleştirirken sürekli biz rahat edelim diye uğraşan, bizi asla aç bırakmayan, roll-up larını ödünç-almamıza izin veren ve gerçekten çok çok yorulan ev sahiplerimiz IEEE Kültür Üniversitesi ekibine bir teşekkürü borç biliriz,harikaydınız!

2.Gün(17 Eylül) üzerinde adımızın yazılı olduğu zarfları sahneye yapıştırarak başladık. Amacı gün boyunca birbirimiz hakkındaki düşüncelerimizi, eleştirilerimizi yazıp kamptan bir hatıra bırakmaktı.En keyif aldığım kısımlardan biriydi. Hem yazarken, hem okurken… Günün ilk oturumu ise IEEE Türkiye Öğrenci Temsilcilerinin tanıtıldığı ve adaylık-seçim sürecinden bahsedilen oturum oldu. Daha sonra IEEE Türkiye Tanıtım Koordinatörlüğü Koordinasyon Ekibinde yer alan arkadaşlar Tanıtım Koordinatörlüğü ve yardım alabileceğimiz konular hakkında bizleri bilgilendirdi. Bir diğer oturum olarak, benim en yararlı bulduklarımdan, beyin fırtınası oturumunu yaptık. “Ekip nasıl olmalıolmamalı?”, “Ne gibi özellikleri olmalı?” konularında beyin fırtınası yaparak çıkarttığımız sonuçları tahtaya not ederek “Sene boyunca biz nasıl olmalıyız?” gibi konuları tartıştık. İletişim, motivasyon, yardımlaşma, liderlik, sorumluluk, gönüllülük gibi birçok kavramın üzerinde durduk bu oturumda. Bir diğer oturumda ise “Kodlama Saatleri”, “TISP (Teacher In Service Program”, “GOG (Gelecekteki Okulunu Gör)” projelerini tartıştık. Oldukça yorucu geçen bu oturumda proje süreçlerinden bahsettik(Yine bu konuda bilgi almak, kol ekibinde yer almak isteyen arkadaşlar benimle iletişime geçebilir.). Biraz dinlenmek ve kendimize gelmek üzere bahçede yemeklerimizi yiyip kaynaşma oyunlarından birkaçını oynadık. Oyunları oynarken herkesin artık bir şekilde birbirini tanıdığını ısındığını ve ortamın gerçekten aile yapısına büründüğünü hissettim. Benim için güzel bir andı. Oyun dönüşünde ise “GOG” projesi için SWOT analizini yapıp çizelgemizi doldurduk. Kampın son saatinde ise kolları birbirine entegre etmeye çalıştığımız yıllık SSP planı oluşturduk. Böylece kamp sona ermiş oldu.

Gördüğünüz üzere yazımın başında da bahsettiğim gibi interaktif, eğlenceli ve en önemlisi verimli bir kamp oldu bizler için. Kolların SSP temsilcilerinin birçok tecrübe edindiğine eminim. IEEE Türkiye SSP Temsilcimiz Asım bizlerle birebir ilgilendi ve sorularımızı yanıtladı. Kampta herhangi bir enerji düşüklüğüne asla izin vermedi. Hatta IEEE KOÜ ile özdeşleşmiş Tunaq Tunaq Dansı’nı önce kendisi yaptı sonra tüm ekibi sahneye alarak yaptırdı.:)Kısaca hem eğlendik, hem öğrendik. Herkesin eline, emeğine, ayağına sağlık ama en çok yukarıda bahsettiğim tüm oturumları, etkinlikleri gerçekleştirirken sürekli biz rahat edelim diye uğraşan, bizi asla aç bırakmayan, roll-up larını çalmamıza izin veren ve gerçekten çok çok yorulan ev sahiplerimiz IEEE Kültür Üniversitesi ekibine bir teşekkürü borç biliriz,harikaydınız!

Aleyna Demirtaş

IEEE Kocaeli Üniversitesi Öğrenci Kolu Sosyal Sorumluluk Projeleri Komitesi Başkanı